Menü

Masaüstü GeForce 7 Serisi, Computex'te

Nvidia Corporation (kısaca Nvidia; güncel stilize yazılışı NVIDIA, eski stilize yazılışları nVIDIA ve nvidia) Santa Clara, Kaliforniya merkezli bir teknoloji şirketidir. Oyunculara yönelik grafik işlemciler (GPU), ayrıca mobil cihazlar ve otomotiv pazarı için yongada sistemler (SoC) üretir. Şirketin ana grafik işlemci ürünleri ailesi olan GeForceAMD'nin  Radeon ürünlerinin doğrudan rakibidir. Nvidia, oyun endüstrisindeki varlığını SHIELD Portable, SHIELD Tablet ve SHIELD Android TV ürünleriyle genişletmiştir.

Bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı nvidia-1.jpg

Nvidia Tarihi ve Ekran Kartları 

Bir dönem AMD'de çalışmış olan Tayvan kökenli Jen Hsun Huang tarafından 1993'te kurulmuştur. Kuruluşundan 2 yıl sonra 1995 yılında "NV1" isimli ilk ürününü piyasaya çıkaran nVidia Latince'deki "N" 'en yüksek derece' "Vidia" 'görüş' anlamlarını birleştirir. 1999'da ilk GPU'yu piyasaya süren şirket 2002 yılında toplam 100 milyon üzeri satış adetine ulaşmış ve 2005'te PlayStation 3 için grafik işlemci çalışmalarına başlamıştır. 2007 yılında DirectX 10 ile beraber rakibi ATI'den önce G80 chipsetli 8800 serisi GPU'ları piyasaya sürmüştür ve G80 ultra serisi rakibi ATI 2900XT 80 nm iken 90 nm olmasına ve daha az transistor içermesine rağmen daha yüsek başarım sunmaktadır.

Geçtiğimiz haftalarda orta ve alt segment 7 serisi mobil grafik birimlerini duyuran Nvidia, 7 serisini neredeyse tamamlamıştı. Merakla beklenen 7 serisi masaüstü ekran kartlarıyla ilgili yeni bilgiler gelmeye başladı.

Haziran ayında düzenlenecek olan Computex 2013 fuarında tanıtılması beklenen GeForce 7 serisi masaüstü ekran kartları, kısaca bir kaç aylık süreç içerisinde piyasada olacak.

Yine 28nm üretim teknolojisiyle üretilmesi beklenen ve Kepler mimarisinin devamı niteliğinde olacak olan 7 serisinin, mevcut 6 serisinin çok ilerisinde bir performans sunması beklenmiyor.

AMD'nin orta segmentte agresif bir fiyat politikası izlediği görülüyorken, Nvidia'nın da yenilenen modellerle 20nm teknolojisi yaygınlaşana kadar vakit kazanmaya çalışacak.

20nm ile beraber Nvidia'nın ciddi bir transistör artışı yapması ve bir sonraki kartlarda ciddi bir performans sıçraması olacağı düşünülüyor.

Nvidia İle Ekran Kartlarındaki Gelişim

DirectX öncesi ürünü olan NV1 neredeyse tüm gelecek bilgisayarlar için standart oluşturacak kadar yenilikçi bir ilk ürün olmuştu. Grafik oluşturmak için çokgenler ve kaplamalar kullanan DirectX'ten önceki Quadric yüzeyler hesaplama sistemini kullanan NV1 DirectX dalgasını hissetmesinden sonra SEGA destekli Quadric yüzey teknolojisi kullanan NV2 projesini yürütmeye başlamş ancak başarılı olamamıştır.

Daha sonraki dönemde tam DirectX desteği sunan Nvidia ürünleri daha çok kullanıcıya ulaşmaya başlamış ve gelecek nesil teknolojileri destekleme yeteneği artmış oldu.

Daha gelişmiş ışıklandırma ve kaplama destekleri sunan 1999 çıkışlı NV10 serisi başarısıyla Xbox için Microsoft'la GPU üretme anlaşmasına varmış ve bu onlara 200 milyon dolar fazladan gelir sağlamıştır. PlayStation 3'ün çalışmalarına başlanmasından sonra Nvidia ile anlaşma sağlanmış ancak daha önceden ortak yapılan Xbox konsolunun yeni versiyonu olan Xbox 360 bu kez ATI firmasınca GPU desteği almıştır.

GeForce 6 serisi ile uyumlu ankartlar beraberinde SLI adlı ikiz kart kullanma olanağı da gündeme gelmiş ve daha yüksek işlem kapsitesi duyan grafik gereksinimleri için geniş çözümler üretebilmiştir. DirectX 9 serisi kullanan grafik yongalarından 7 serisi ile bu kütüphanelerin esnekliğinin sınırını bulan Nvidia DirectX 10 için giriş özelliğine sahip G80 mimarili kartları da DirectX 10 resmi çıkışı, Windows Vista işletim sistemi çıkışından kısa süre sonra piyasaya sunmuştur.

Yazar
«
»
Bir yorum yazın
Siz de görüşünüzü belirtebilirsiniz...

Yorum yazabilmek için lütfen giriş yapınız.