Menü

Proje Gayrimenkul Yatırım Fonları Sektörde Neyi Değiştirir?

Türkiye'nin önde gelen inşaat ve gayrimenkul şirketlerinden View Yapı, gayrimenkul yatırım fonları ve proje gayrimenkul yatırım fonlarına yönelik yapılması planlanan düzenleme konusundaki açıklamaların sektörde büyük bir heyecan yarattığını paylaştı. Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’in proje gayrimenkul yatırım fonlarının düzenlenmesi ile ilgili yaptığı açıklama, gayrimenkul sektörünün geleceğine yönelik umut verici sinyaller taşıyor.

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, proje gayrimenkul yatırım fonu kurulmasına yönelik düzenlemelerde sona yaklaşıldığını belirtti. Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) tarafından yapılacak olan düzenleme ile gayrimenkul yatırım fonlarının gayrimenkul projelerine yatırım yapmasının önünün açılacağına dair yaptığı açıklama, sektör temsilcileri tarafından büyük bir memnuniyetle karşılandı.

Gayrimenkullerin menkulleşmesi ve erişilebilir hale gelmesini sağlayan gayrimenkul yatırım fonları, güvenli bir finansal yatırım modeli olarak gayrimenkul yatırımcılarının mülk edinebilmesini sağlıyor. Devreye alınması planlanan proje gayrimenkul yatırım fonları ile birlikte fon altyapısı daha erişilebilir, esnek ve kapsayıcı hale geliyor. Metafor Ankara projesinin AVM kısmını kapsayan bir gayrimenkul yatırım fonunu hayata geçirerek yatırımcılarına metrekare bazlı AVM yatırımı fırsatı sunan View Yapı'nın Yönetim Kurulu Başkanı Ali İmran Bozdoğan: "Uzun süredir analizlerini ve araştırmalarını yürüttüğümüz ve geçen sene devreye aldığımız gayrimenkul yatırım fonu modeli gerek üretici firmalar gerek yatırımcılar için ciddi avantajlar sunuyor. Fonlar yatırımcılarına düzenli kira geliri, yüksek değer artışı, şeffaflık ve bağımsız denetim, profesyonel fon yönetimi gibi birçok avantajı bir arada sunuyor." dedi. 

Halihazırda Metafor Ankara projesinde uyguladıkları Metrekare Bazlı AVM Yatırımı Modeli ile Ankara’da bu modeldeki ilk “gayrimenkul yatırım fonu” olma özelliğini taşıdıklarını ifade eden Bozdoğan açıklamalar ile ilgili olarak “Hazine ve Maliye Bakanı Sayın Mehmet Şimşek’in sinyallerini verdiği ‘proje gayrimenkul yatırım fonlarının düzenlenmesi’ne dair mevzuatın yürürlüğe girmesiyle birlikte sektöre can geleceğini söyleyebiliriz. Bu düzenleme ile beraber gayrimenkul projelerinde finansman sorunu ortadan kalkarak daha fazla yeni gayrimenkul yatırım projelerinin önü açılacak ve artan üretimle beraber gayrimenkul ürünleri daha ulaşılabilir hale gelecek. Bu yeni gelişme, sektörün geleceği için atılan son derece önemli bir adımdır.” açıklamasında bulundu.

Gayrimenkullerin menkulleşmesi ve gayrimenkul yatırımının demokratize edilmesine yönelik tüm çalışmaları destekleyerek sektörün geleceğine ve değişim süreçlerine katkı sağlayan bir şirket olarak, sektördeki bu olumlu gelişmelerin yatırımcılar ve proje geliştiriciler için büyük fırsatlar yaratacağını düşündüklerini ifade eden Bozdoğan ek olarak “Yeni düzenlemeler ile birlikte, sektörde daha dinamik ve sürdürülebilir bir büyüme bekliyoruz. Bu, yalnızca şirketimiz için değil, tüm sektör için büyük bir motivasyon kaynağıdır.” dedi.

View Yapı, gayrimenkul sektöründe yenilikçi projeleri ve vizyoner yaklaşımı ile adından söz ettirmeye devam ediyor. Yeni mevzuatın hayata geçmesiyle birlikte halihazırda bir fon tecrübesi olan View Yapı’nın gayrimenkul yatırım fonu ve proje gayrimenkul yatırım fonu altyapısı ile birçok yeni projeye imza atması bekleniyor.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Yazar
«
»

Yorumlara kapalı.