Menü

Sütaş Çiftliği Karikatürleri Sergisi Maltepe Piazza AVM'de

Sütaş Çiftliği Karikatürleri Sergisi’nin İstanbul’daki yeni durağı Maltepe Piazza. Sergi, 2 -15 Mayıs tarihleri arasında Maltepe Piazza Alışveriş Merkezi’nde ücretsiz olarak ziyarete açık olacak.

Süt ve süt ürünleri sektöründe Türkiye’nin lider şirketi Sütaş’ın gülümseten yüzü Sütaş Çiftliği Karikatürleri’nin 20’nci yılı kutlamaları kapsamında düzenlenen Sütaş Çiftliği Karikatürleri Sergisi’nin İstanbul’daki yeni durağı Maltepe Piazza oldu.

2 Mayıs Salı gününden itibaren Maltepe Piazza Alışveriş Merkezi’nin zemin katındaki ana atriyumda yer alacak olan sergi,  15 Mayıs Pazartesi akşamına kadar 10.00-22.00 saatleri arasında ücretsiz olarak ziyaret edilebilecek.

Sergide, Sütaş’ın esprili iletişim dilinin en önemli unsurlarından olan, 2002 yılından bu yana çizer Faruk Bayraktar imzası ile yayımlanan Sütaş Çiftliği Karikatürleri arasından derlenen karikatürler yer alıyor. 2023 yılı boyunca Türkiye genelinde çeşitli lokasyonlarda karikatürseverler ile buluşması planlanan sergi, 7’den 70’e herkesi gülümseten eğlenceli bir yolculuğa çıkarıyor.

Faruk Bayraktar Kimdir?

1965 yılında Yugoslavya’nın Novi Pazar kentinde doğan Faruk Bayraktar, 1968’de ailesiyle birlikte Türkiye’ye göç etti. Marmara Üniversitesi Sinema-TV Bölümü’nden mezun olan Bayraktar, öğrencilik yıllarında başladığı çizerliğe Çarşaf, Horoz, Pişmiş Kelle, Gırgır, Fırt, Hıbır, Avni, Leman, L-Manyak, Lombak gibi dergilerde sürdürdü.

Pişmiş Kelle Dergisi'nde çizdiği Rezil-i Rüsvan bant tipi ve absürt fantastik tiplemelerin yer aldığı Kravisni Tol Tol karikatür köşesiyle dikkat çeken Bayraktar’ın, karikatürlerinde kullandığı "gelenzi-gidenzi kalıbı" olarak bilinen deforme mizahi konuşma biçimi, gençler arasında yaygınlık kazandı.

2002 yılından bu yana Sütaş Çiftliği Karikatürlerini çizen Bayraktar’ın, Kravisni Tol Tol,   Rezil-i Rüsvan, ve Sütaş Karikatürleri adı ile yayımlanan kitapları bulunuyor.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Yazar
«
»
Bir yorum yazın
Siz de görüşünüzü belirtebilirsiniz...

Yorum yazabilmek için lütfen giriş yapınız.