Menü

Türk medeniyeti keçiören'de "nefes" aldı

TÜRK MEDENİYETİ KEÇİÖREN’DE “NEFES” ALDI

Keçiören Belediyesi ilçedeki Necip Fazıl Kısakürek Tiyatro Salonu’nda, Hünkar Hacı Bektaş Veli ve Yunus Emre öğretilerinin türkülerle aktarıldığı “Nefes” isimli tiyatro oyununu genç öğrencilerle buluşturdu.

Tek kişilik olan ve tek perdeden oluşan oyunu Tiyatro Oyuncusu Nazlı Çığa sahneledi. Türk Halk Müziği Sanatçısı Sinan Kutlucan da sazıyla ve sözüyle tiyatronun müzikalini icra etti.

Oyunu öğrencilerle birlikte izleyen Keçiören Belediye Başkanı Turgut Altınok burada yaptığı konuşmada, “Bugünün küçüğü, yarının büyüğü. Yarınlarımız, ümidimiz, umudumuz, ikbalimiz gençlerdir. Devletlerin ve milletlerin geleceği çocukları ve gençleridir. Atatürk, 'Ey Türk gençliği! Atanı, ecdadını tanıdıkça kendinde büyük işler yapmak için güç ve kuvvet bulacaksın’ diyor. Yani ‘tarihini, geçmişini öğren, medeniyetini öğren’ diyor. Dünyaya medeniyeti getirmiş, medeniyet ateşini yakmış ecdadın torunlarıyız. Bu millet dünyada hakkı ve hukuku da tesis etmiştir. Bugün burada, bu hakka sahip çıkan değerlerimizden Hünkar Hacı Bektaş Veli ve Yunus Emre öğretilerini ‘Nefes’ isimli tiyatro oyununu ile sizlerle buluşturuyoruz. Asırlar öncesinden günümüze yüreklerden süzülerek, dilden dile, kalemden kaleme gelen öğretileri iki değerli sanatçımızın icrasıyla izleyeceksiniz.” dedi.

İLBER ORTAYLI KEÇİÖREN’E GELİYOR

Altınok salondaki gençlere, 12 Kasım 2023’te Keçiören Neşet Ertaş Kültür Merkezi’nde "İlber Ortaylı ile Atatürk ve 100. Yılında Cumhuriyet" konulu söyleşi düzenleyeceklerinin müjdesini vererek, “12 Kasım’da tarihçi ve akademisyen İlber Ortaylı hocamızı Keçiören’imizde ağırlayacağız. İlber Hocamız tarihimizi, Cumhuriyetimizi, Atatürk’ü bizlere anlatacak. Programımız Neşet Ertaş Kültür Merkezi’nde olacak. Bu salonda bulunan tüm gençlerimizi bekliyoruz” diye konuştu.

“KAYALIKLAR, ORMAN VE GÜL BAHÇESİ OLDU”

Keçiören’e kazandırdıkları önemli eserlerden de bahseden Altınok, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Şehrimize eser ve hizmetler kazandırmaya devam ediyoruz. Atatürk Cumhuriyet Kulemizi gördünüz. Gençler için kulemizin 140. metresinde uzay terası ve bilim merkezi kuruyoruz. Bunun yanında bir de teknoloji merkezimiz var. Oradan da ücretsiz hizmet alabiliyorsunuz. Kulemizin yüksekliği 197 metre. Altınok Keçiören çocuğudur. İlkokulu, ortaokulu, liseyi Keçiören’de okudum. Memleketim Ankara Balâ ama 1971 yılında taşındık buraya. İlk belediye başkanı seçildiğim yıl 1994’tür. Keçiören’in eski haline fotoğraflardan baktığımızda 6’da 5’i gecekonduydu. Keçiören’i, hafriyat ve çöplüklerin döküldüğü yerden Türkiye’nin en modern ve estetik şehrine dönüştürdük. Google’a girip baktığınızda Türkiye’nin en büyük şelalesi Tortum şelalesi olarak yazıyor. Tortum’un yüksekliği 48 metre eni de 24 metre. Keçiören Şelalemizin ise eni sadece 153 metredir. Enine boyuna hesapladığınız zaman Türkiye’nin en büyük şelalesi de Keçiören’dedir. Yani mezbelelik ve çöplük alanlar nasıl güzelleştirilir bunun örneğini Keçiören’de görebilirsiniz. Kayalıklar, orman ve gül bahçesi oldu. Ot bitmeyen yerlerde şu anda orman var.”

“21 ASIRI, TÜRK MEDENİYET ASRI YAPACAĞIZ”

İsrail'in Filistin’e yönelik saldırısını da kınayan Altınok, konuşmasında Türklerin birlik ve beraberliğinin önemli olduğunu şu sözlerle dile getirdi:

“Türk dünyasının birlik ve beraberliği çok önemli. Maalesef gördüğünüz gibi Filistin’de mazlum ve masum bir millet soykırıma uğruyor. Yok medeniyet yok insan hakları yok demokrasi yok adalet diyerek Amerika’sı, Avrupa’sı, hepsi İsrail’e sonuna kadar destek veriyor. Sivilleri öldürüyorlar, hastaneleri ve camileri bombalıyorlar. 500 yıl önce Osmanlı döneminde İspanya, Yahudilere soykırım uygularken, Kanuni Yahudileri alıyor ve topraklarımıza getiriyor. Kanuni mektup yazıyor, ‘Masum ve mazlum bir canı öldürmek tüm dünyayı öldürmektir’ diyor. Biz böyle bir milletiz. Yani 21. asrı sizler Türk medeniyet asrı yapacaksınız. Türklerin yeniden doğuş asırı yapacaksınız. Atatürk’ün gösterdiği muasır medeniyetler seviyesine sizlerle ulaşacağız. Sizleri çok seviyoruz gençler. Hepinize iyi seyirler diliyorum.”

Başkan Altınok konuşmasının ardından Tiyatro Oyuncusu Nazlı Çığa ve Türk Halk Müziği Sanatçısı Sinan Kutlucan’a çiçek takdiminde bulundu. Daha sonra gençlerle birlikte tiyatro oyununu seyretti.

Gün içinde iki kez sahnelenen oyunun ilk seansı öğrencilere, ikinci seansı vatandaşlara açık gerçekleştirildi.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Yazar
«
»
Bir yorum yazın
Siz de görüşünüzü belirtebilirsiniz...

Yorum yazabilmek için lütfen giriş yapınız.