Menü

Türkiye Kalkınma ve Yatırım Bankası'nın aktifleri 123,6 milyar TL'ye ulaştı

Yılın üçüncü çeyreğinde aktiflerini bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 56,78 artırarak 123,6 milyar TL seviyesine taşıyan Banka, Türkiye’nin geleceği için önem arz eden projelere sağladığı finansman desteği ile kredi hacmini bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 41,73 artırarak 78,1 milyar TL’ye yükseltti.

Türkiye Kalkınma ve Yatırım Bankası, 2023 yılının üçüncü çeyreğine ait finansal sonuçlarını Kamuyu Aydınlatma Platformu’na (KAP) açıkladı. Banka, 2023 yılının ilk dokuz ayında aktiflerini bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 56,78 artırarak 123,6 milyar TL’ye yükseltti. Bankanın net kârı ise yüzde 151’lik artışla 2,9 milyar TL’ye yükselirken kredi tutarı bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 41,73 artışla 78,1 milyar TL’ye ulaştı. Bankanın özkaynak kârlılığı ise yüzde 44,2 civarında gerçekleşti. Brüt takipteki kredilerin toplam kredilere oranı ise yüzde 1,12 düzeyinde seyrederek Bankacılık sektör ortalamasının altında yer aldı. 

 

“Uluslararası alanda iş birliklerimiz devam ediyor”

Bankanın 2023 yılının üçüncü çeyreğinde yurtdışından kaynak getirmeye devam ettiğini belirten Türkiye Kalkınma ve Yatırım Bankası Genel Müdürü İbrahim Öztop, “Bankamız sürdürülebilir kalkınma hedefleri doğrultusunda uluslararası finansman kuruluşları ile iş birliğini sürdürmeye tüm gayreti ile devam ediyor. Bu kapsamda Bankamız, Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri’ne yaklaşık yüzde 80 oranında doğrudan ya da dolaylı yönden katkı sağladı. Yapılan anlaşmalar kapsamında yılın ilk 9 ayında, ülkemize 101,5 milyon Avro ve 136,7 milyon Dolarlık kaynağı ülkemize kazandırdı.  Ayrıca bu yıl, Türkiye Cumhuriyeti Hazine ve Maliye Bakanlığı'nın ikrazı ile Alman Kalkınma Bankası KfW ile imzaladığımız 110 milyon Avro tutarındaki İklim Finansmanı Kredi ve Hibe anlaşması ile, sürdürülebilir kalkınma hedeflerine önemli bir katkı daha sağladık. Tüm bu gelişmeler ile birlikte Bankamız, kredi ve hibelerle birlikte ülkemizdeki sera gazı emisyonlarının azaltılmasına ve ülkemizin sürdürülebilir kalkınmasına yönelik çalışmalarına tüm hızıyla devam edecek” dedi.

Yatırım bankacılığı alanındaki faaliyetlerine devam ettiklerini dile getiren Öztop, “Bankamız, restoran zinciri Big Chefs’in 832,5 milyon TL büyüklüğe sahip halka arzını gerçekleştirmiş ve tarım ekosistemini teknolojiyle buluşturan Tarfin’in 170 milyon TL tutarlı,  dünyanın en büyük kakao ve kahve üreticilerinden olan Altınmarka’nın 50 milyon TL tutarlı, enerji üretimi - entegre atık yönetimi - karbon ticareti alanında faaliyet gösteren Biotrend’in 100 milyon TL tutarlı sukuk (kira sertifikası) ihracına aracılık etmiştir. Eylül ayında da çalışmalarına tüm hızıyla devam eden Bankamız, Tarım Kredi Tedarik’in 150 milyon TL tutarlı, 6 ay vadeli; CarrefourSA’nın 250 milyon TL tutarlı, 6 ay vadeli sukuk ihracını gerçekleştirdi” dedi.

Yılın üçüncü çeyreğinde 2022 Entegre Raporu’nu açıkladıklarını dile getiren Öztop, “Sürdürülebilirlik, çevre, net sıfır emisyon hedefi ajandamızın her zaman ilk sıralarında yer alıyor. İşimiz yalnızca finans yönetimi değil, yarınlarımız için çalışmak. Yeşil bir gelecek için çalışmaya, yenilenebilir enerji ve enerji verimliliği projelerinin yanında olmaya devam edeceğiz” dedi.  

 

“Türkiye Kalkınma Fonu ile girişim ekosisteminde önemli bir rol üstleniyoruz”

Türkiye Kalkınma ve Yatırım Bankası’nın kurucusu olduğu Türkiye Kalkınma Fonu ile Türkiye’deki girişim ekosisteminde aktif rol almayı önemsediklerine vurgu yapan Öztop, “Bu yıl, Türkiye Kalkınma Fonu çatısı altında yönetilen Bölgesel Kalkınma Fonumuzun ilk yatırımını laboratuvar ortamında elmas üreten Appsilon Enterprise’a yaptık. 2022’nin son çeyreğinde ODTÜ Teknokent ile birlikte kurulan ve erken aşama girişimleri hedefleyen Invest101 fonumuz ile siber güvenlik şirketi DefensX’e, görsel veri anonimleştirme çözümleri sunan Syntonym’e ve çevrimiçi oyun geliştiren Clay Token’a ilk üç yatırımımızı gerçekleştirerek yolumuza devam ettik. Hem ülkemiz için kritik bir öneme sahip savunma sanayinde faaliyet gösteren hem de bu teknolojilerin sivil alanlarda kullanımı için çaba gösteren şirketlere yatırım yapmak için kurduğumuz Yenilikçi ve İleri Teknolojiler Katılım GSYF aracılığıyla siber güvenlik alanında faaliyet gösteren Beam Teknoloji ve endüstriyel dijital çözümler sunan Simularge şirketlerine yatırımlarımızı gerçekleştirdik. Teknoloji ve İnovasyon Fonumuz aracılığıyla dijital pazarlama alanında faaliyet gösteren Wask’e ve TKYB Sermaye Fonumuz aracılığıyla bütünsel kaynak yönetimi alanında çalışmalarını gerçekleştiren Fazla şirketine yapılan yatırımlarla Türkiye Kalkınma Fonu, Türkiye girişim sermayesine önemli katkılarda bulunmaya devam etti. Üçüncü çeyrek Türkiye Kalkınma Fonu için son derece önemli bir dönemdi. Bu dönemi ODTÜ Teknokent GSYF aracılığıyla oyun geliştirici Veloxia’ya sermaye yatırımı, yapay zekâ destekli klinik doğrulama platformu Gesundai'a SAFE yatırımı, üç boyutlu yazıcı üreten Zaxe'ye Bölgesel Kalkınma Fonu'ndan ve dijital patoloji sektöründe hizmet veren Virasoft'a Teknoloji ve İnovasyon Fonu’ndan sermayeye dönüştürülebilir borç yatırımı yaparak geçirdik. Türkiye’nin gelişiminde fonumuzun varlığının önemini gün geçtikçe daha da çok hissediyoruz. Yapılan tüm bu çalışmalar ışığında Türkiye Kalkınma Fonu’nun girişim ekosisteminde önemli bir rol üstlenmesi bizler için sevindirici” dedi.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Yazar
«
»
Bir yorum yazın
Siz de görüşünüzü belirtebilirsiniz...

Yorum yazabilmek için lütfen giriş yapınız.