Menü

Büyükşehir'in minik dostları Regaip Kandilini unutmadı

Çocuklar sanat ve eğlence atölyelerinde mutfağa girerek anlamlı gün için elleriyle simit yaptı

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi tarafından ara tatil etkinlikleri kapsamında düzenlenen sanat ve eğlence atölyeleri çocukların yoğun ilgisiyle devam ediyor. Gebze ve Kocaeli’ndeki etkinlik alanlarına koşarak gelen minikler kendileri için düzenlenen birbirinden eğlenceli ve öğretici etkinliklere katılarak tatillerine renk katıyor. Minikler 4. gün etkinlikleri kapsamında anlamlı bir aktiviteye imza attı. Mutfak Atölyesi’nde Regaip Kandili için elleriyle simitler yapan öğrenciler, pişirdikleri simitleri hem ikram etti hem de hep birlikte keyifle yedi.

ATÖLYELERDE ETKİNLİKLER DEVAM ETTİ

Sanat ve Eğlence Atölyeleri Kocaeli’nde Kongre Merkezi’nde, Gebze’de ise Osman Hamdi Bey Kongre Merkezi’nde devam etti. Kocaeli Kongre Merkezi’nde

Karagöz Atölyesi,  Sesimi Keşfediyorum, Makrome Anahtarlık, Kağıt Kıvırmadan Tablo Yapımı, Tezhip, Türk Dünyası Çocuk Oyunları, Köy Seyirlik Oyunları, Cam Altı Resim, Kaşık Kukla Atölyesi, Ihlamur Baskı, Limonata Yapımı Atölyeleri etkinlikleri kapsamında faaliyet gösterdi.

MUTFAK ATÖLYESİ’NDE KANDİL SİMİDİ

Dördüncü gün etkinliklerinin en anlamlı anına ise Mutfak Atölyesi ev sahipliği yaptı. Bu atölyeye gelen çocuklar Regaip Kandiline özel olarak kandil simidi yaptı. Eğitmenlerinin gözetiminde hamur yoğuran, şekil veren öğrenciler daha sonra ürünlerini fırınlayarak pişmelerini bekledi. Heyecanla simitlerin pişmesini bekleyen öğrenciler daha sonra simitlerini kendilerini izlemeye gelen ailelerine ve konuklara ikram etti. Büyüklerin ellerinden öperek Regaip Kandilini kutlayan öğrenciler, davranışlarıyla herkesin takdirini topladı.

OSMAN HAMDİ BEY’DE ATÖLYELER

Öte yandan Gebze Osman Hamdi Bey Kültür Merkezi’nde çocuklar için Panç ve Filografi Atölyelerinde etkinlikler düzenledi. Panç ve Filografi üzerine eğitmenlerden bilgi alan Gebzeli çocuklar daha sonra uygulamalı eğitimler yaparak el becerilerini geliştirdi. Veliler de zaman zaman uygulamalara katılarak çocuklarıyla eğlenceli vakit geçirdi.

ÇÖP ATLAS OYUNU ÇOCUKLARLA BULUŞTU

Öte yandan Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları’nın Çöp Atlas adlı kukla müzikali, Kocaeli Kongre Merkezi’nde ara tatil keyfi yaşayan minikler için perde açtı. Öğrenciler ve veliler, çevre kirliliği sorununu konu edinen müzikali büyük bir dikkatle izledi. Çocuklar oyun sonunda beğenilerini alkışlarıyla ortaya koydu.

KBB ŞEHİR TİYATROLARI SANATÇILARI

Çöp Atlas Kukla Müzikalinde Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları sanatçılarından, H. Fatih Sevdi, Zeynep Özan Topçu, Ezgi Özbalı, Cansu Mengüç, Erdoğan Hasan Cengiz, Ferdi Yıldız, Işık Öztorun, İlker Bağlam, Ozan Şahin ve Ufuk Tuncer rol alıyor.

DÜNYANIN NASIL KİRLENDİĞİNİ ANLATAN OYUN

Sezonda ilgiyle izlenen oyun, bir çöplükte yaşayan "Mutida" isimli çocuğun gözünden fil, köpek balığı, timsah, maymun, denizanası gibi canlıların büyük boyutta kuklalarının yardımıyla dünyanın nasıl kirletildiği anlatılıyor. Firuze Engin'in kaleme aldığı, Rumen Kurtev’in yönettiği oyunun kukla tasarım ve uygulamasını Ayten Öğütçü, İlhan Ateş, Hakan Dündar yaptı. Emine Kaynak Yıldırım’ın kostüm tasarımlarını yaptığı oyunun müzikleri Oktay Köseoğlu, ışık tasarımı Yaşar Demirkıran, ses tasarımı Ahmet Tanık, dramaturjisi Sevil Koç, yönetmen yardımcılığı ise M. Eylem Tanrıver ve Emel Pala’ya ait.

 

Kaynak: (BYZHA) - Beyaz Haber Ajansı

Yazar
«
»
Bir yorum yazın
Siz de görüşünüzü belirtebilirsiniz...