Menü

İHSAN TAŞ

1980 yılında Batman’da Dünya’ya gelen (Senarist, yapımcı, yönetmen) İhsan Taş, 1997 yılında İstanbul'a yerleşti. 2002 yılında da sanat camiasına giriş yaptı.

İhsan Taş; 2014 yılında Atilla Saral ve Zeynep Gülmez’in yanı sıra bir çok başarılı oyuncuların yer aldığı “KAÇIŞ 1950” isimli ilk sinema filmini hayata geçirdi. 10 Nisan 2015 tarihinde vizyona giren film daha vizyona girmeden TRT tarafından satın alındı.  “KAÇIŞ 1950” vizyona girmeden TRT’nin aldığı ender projelerden bir tanesi. BAL-GÖÇ (Balkan Göçmenleri Derneği) kendi hikayelerini Beyaz Perdeye taşıdığı için İhsan Taş’a plaket verdi. Film Elazığ’da gerçekleşen “ÇAYDA ÇIRA” film festivalinden ve Gazetecilerden birer ödül alırken, en son olarak Frankfurt Türk film festivalinde, festivalin açılış filmi olarak gösterildi. İhsan Taş ekibi için düzenlediği bir Basın gecesinde gerek kamera önü, gerek kamera arkası, kısaca tüm ekibine plaket vererek Türkiye’de bir ilki gerçekleştirdi.

İhsan Taş ikinci projesi “Temel ile Dursun İstanbul’da” isimli bir sinema filminde, Wilma Elles, Alay Cihan, Tahsin Taşkın, Metin Yıldırım, Yakup Yavru, Özlem Savaş, Eşref Kolçak, Nuri Alço başta olmak üzere üç kuşak oyuncuyu bir araya getirerek bir ilke daha imza attı. Film 5 Şubat 2016 tarihinde vizyona girdikten sonra D-Smart ile Star Tv’ye verildi.

İhsan Taş 17 Ocak 2017’de Ersin Korkut, Afrikalı Ali, Alay Cihan, Gülsüm Alkan, Metin Yıldırım, Tahsin Taşkın, Metin Keçeci ve Yavuz Karakaş gibi bir çok başarılı oyuncuların yer aldığı “Parayı Bulduk” isimli 3. sinema filmini hayata geçirdi. Film 29 Aralık 2017’de “Yılın Son Komedi Filmi” ünvanıyla vizyona girdi.

İhsan Taş 2021 yılında; Halil Ergün, Erkan Petekkaya, Cem Kılıç, Ali Kürsat Uzun, Seda Tosun ve Turgay Tanülkü başta olmak üzere bir çok ünlü ismin yer aldığı bir dede ile lösemi hastası torununun hikâyesini anlatan Dedemin Gözyaşları isimli sinema filmini hayata geçirdi.

Dedemin Gözyaşları 2022 yılında Elazığ Çayda Çıra Film Festivalinde “Halk Jürisi; En iyi Film” seçildikten sonra, 2023 yılında 30. Adana Altın Koza Film Festivalinde özel gösterilerek, filmin yapımcılarına özel plaket takdim edildi.

İhsan Taş son olarak 2022 yılında Erkan Petekkaya, Levent Ülgen, Tolga Güleç, Çiçek Dilligil, Orçun Kaptan, Aslıhan Karalar ve Deniz Hamzaoğlu başta olmak üzere bir birinden başarılı bir çok ünlü ismi bir araya getiren “Filme Gel” isimli komedi filminin senarist ve yönetmenliğini üstlendi.

Yazar
«
»
Bir yorum yazın
Siz de görüşünüzü belirtebilirsiniz...

Yorum yazabilmek için lütfen giriş yapınız.