Menü

We Ceycle Fuarı seminerleriyle de fark yarattı

Bu yıl ikincisi düzenlenen We-Cycle Çevre ve Geri Dönüşüm Teknolojileri Fuarı, sektörden katılımcı ve profesyonel ziyaretçileri ağırlamanın yanı sıra sistemleri, temiz çevre ve doğayı koruma gibi konularda uzman isimlerin yer aldığı seminerlere de ev sahipliği yaptı. 

İzmir Büyükşehir Belediyesi ev sahipliğinde İZFAŞ ve EFOR Fuarcılık işbirliğiyle düzenlenen We-Cycle Çevre ve Geri Dönüşüm Teknolojileri Fuarı’nda, “Türkiye Depozito Yönetim Sistemi” başlıklı oturumda Türkiye Çevre Ajansı’ndan Kutay Ertul, gelecek Ağustos ayında hayata geçirilecek sistemi anlattı. Ertul, Depozito Yönetim Sistemi’nin Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’nca belirlenen ve belirli bir depozito bedeli alınarak piyasaya sürülen ürünlerin tüketilmesi, kullanılması, sonrasında iade alınması ve depozito bedelinin geri ödenmesine dayalı bir sistem olduğunu ifade etti. 

1 TL depozito bedeli

Kutay Ertul, “Depozito Yönetim Sistemi, Türkiye’ye, içecek (cam, alüminyum ve pet şişe) ambalajları için gelecek. Avrupa’da birçok ülkede uygulanan bir sistem. Sistemin yazılım ve özel güvenlikli mürekkep gibi alt yapı çalışmaları devam etmekte, sonrasında depozito makinelerini zincir marketlere bize gösterilen yerlere yerleştireceğiz. Vatandaş aldığı ürüne 1 TL fazla vererek bu sisteme katılmış olacak, sonrasında ambalajı geri bıraktığında 1 TL’sini geri alabilecek. Bu yıl Ağustos ayından itibaren bu sistem hayata geçmeye başlayacak ve marketlerde içeceklerin üzerinde söz ettiğimiz özel mürekkepli etiketleri görmeye başlayacaksınız. Bu sistemi 3 yıl içerisinde 30 bin noktada bütün Türkiye’ye yaymayı düşünüyoruz. 2024 yılından itibaren de toplama operasyonu başlayacak” diye konuştu. 

Ertul, “İzmir gibi büyük bir şehirde çevre ve çevreye duyarlılık, geri dönüşüm gibi çalışmaların ön plana çıkması için bu fuarı çok faydalı buluyorum. Türkiye Çevre Ajansı olarak Depozito Yönetim Sistemi’ni Türkiye’ye getirmeye çalışıyoruz. Burada sektörden pek çok tanıdığım bilgili insanı gördüm. Görüş alışverişi açısından da bu fuarın büyük katkı sağlıyor inancındayım” diye konuştu. 

“Değişimin en önemli noktası farkındalık”

“Sürdürülebilir Büyüme Mümkün mü?” başlıklı oturumda konuşan Gazeteci - Doğa ve Çevre Programları Yapımcısı Güven İslamoğlu, dünyanın kaynaklarının sonsuz olmadığını, insanoğlunun bunu bilerek yaşaması gerektiğini vurguladı. Kendisini ‘doğa dostu’ olarak tanımlayan İslamoğlu, “Biz çevreciliği çöp toplama ve geri dönüştürmeye indirgedik, ancak çevrecilik günümüzde başka bir boyutta ele alınmak zorunda. Dünyada çevreciliğin terminolojisi yeniden yazılmalı. Biz doğaya mecburuz ve doğayla birlikte yaşamak zorundayız. Çevreye duyarlılık anlayışımız ağaç dikmek, lamba kapatmaktan daha ileriye gitmeli. Dünya için pek çok konuda geç kalınsa da umutsuz değilim. Dünya için hala umut var tabi ki o teknoloji bilgi ve birikim var. Önemli olan bunu aktive etmek, farkında olmadığımız bir şeyi değiştiremeyiz. Değişimin en önemli noktası farkındalıktır” dedi.

Ender Yorgancılar: “Kaynaklar sonsuz değil” 

“Atık Sektöründe Yatırım Teşvikleri Ve Mekânsal Planlama Sorunları” adlı oturumun moderatörlüğü, Ege Bölgesi Sanayi Odası Başkanı Ender Yorgancılar tarafından gerçekleştirildi. Oturuma konuşmacı olarak, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı - Sanayi Bölgeleri Genel Müdürlüğü Daire Başkanı Cihan Demirköprülü, Veolia Türkiye Direktörü Daire Başkanı Metin Suadiyeli ve Değerlendirilebilir Atık malzemeler Sanayicileri Derneği (TÜDAM) Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Mustafa Urgen katıldı.

Fuarın ikincisinin gerçekleştirilmesinden son derece memnun olduklarını dile getiren Ender Yorgancılar, “Çevre ve geri dönüşüme temiz enerji fuarı da eklenince fuarın değeri arttı. Kaynakların sonsuz olmaması gerçeğiyle yüzleşmemiz insanoğlunu gelecek kaygısıyla karşı karşıya getirdi. İnsanoğlu medeniyet adı altında doğal kaynaklarını israf etti. Üretim varsa atık olacak, benim atığım başkasının hammaddesi olmalı. Esas üzerinde çalışmamız gereken konu bu. Bu fuarı geleceğimizin sergilendiği bir fuar olarak görüyorum” diye konuştu.

Cihan Demirköprülü, Türkiye’deki Organize Sanayi Bölgelerinde teknolojinin gerisinde kalan tesislerin  geri dönüşüm   ve döngüsel ekonomiye katkı sağlayabilecek duruma gelebilmesi için neler yapılması gerektiğini anlatarak, konudaki yasal sürecin nasıl işlediğini ve çözüm önerileri konusunda bilgiler verdi. Metin Suadiyeli, yabancı yatırımcının ülkemizde yatırım yapması için nelere ihtiyaç olduğunu anlatarak Türkiye’nin bu anlamda yabancı firmalar açısından büyük bir Pazar olduğunu söyledi. Mustafa Urgen de sanayi ve yerleşim yerlerinin birbirine yakın olması konusunda ortaya çıkan sorunlara değinerek bu konuda yeni yerler bulma ve teşvikler, yeni kurulacak yeni geri dönüşüm sanayi alanları hakkında bilgi verdi.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Yazar
«
»
Bir yorum yazın
Siz de görüşünüzü belirtebilirsiniz...

Yorum yazabilmek için lütfen giriş yapınız.